Дата публікації - 21.12.2021

Як COVID-19 впливає на психічне здоров`я?

Пандемія COVID-19 впливає на наше психічне здоров’я не лише внаслідок карантинних обмежень, страху за власне здоров’я та здоров’я близьких, або ж тотальної невизначеності
Захворювання COVID-19 зазвичай триває два тижні після першого прояву симптомів, проте інколи людина може почуватися зле довше. Йдеться про постковідний синдром та психічні розлади, які розвиваються після хвороби. У кожної другої або третьої людини (відповідно до різних досліджень) протягом пів року після одужання діагностували психічні розлади.
Один з наслідків COVID-19 — руйнування мієлінового шару, котрий огортає відростки нервових клітин та забезпечує їхню комунікацію між собою. Як наслідок, людина може переживати хронічну втому, когнітивні порушення (проблеми з концентрацією та пам’яттю, неможливість робити кілька справ водночас), у людини може знизитися больовий поріг тощо.
Це називають brain fog — мозковим туманом. І переживають його близько чверті людей, які щойно або кілька місяців до того одужали від COVID-19. https://bit.ly/3Ff3yqG
Так само поширеними для постковідного синдрому є депресивні або тривожні розлади, або ж розлади зловживання психоактивними речовинами, безсоння, крововиливу в мозок, інсульту та (набагато рідше) деменції. Майже кожна десята людина, яка ніколи не мала встановленого психічного діагнозу, отримала його після перенесеної хвороби вперше.
Що робити, якщо ви помічаєте за собою підозрілі симптоми, та на які симптоми, власне, варто звернути увагу? Передусім, звертайтеся до сімейного лікаря, який скерує вас до вузькопрофільного спеціаліста, якщо ви більше двох тижнів:
— почуваєтеся спустошеними, засмученими, роздратованими або взагалі не можете контролювати власні емоції;
— не можете заснути або навпаки вам все важче прокинутися вранці;
— маєте різкі зміни у апетиті (він різко зростає або падає), що впливає на вашу масу тіла;
— не можете працювати, почуваєтеся незацікавленими у результатах вашої праці, не маєте енергії та сил продовжувати;
— помічаєте за собою суїцидальні думки, починаєте планувати самогубство.
COVID-19 — захворювання, яке досі досліджується. Тож стежте за власним самопочуттям не лише під час того, як ви хворієте, а і тоді, коли відновлюєтеся після перенесеної хвороби. Вчасно звертайтеся до лікаря і залишайтеся здорові!