Дата публікації - 8.06.2022

ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ СЕРЦЕВОГО РИТМУ – 6-12 ЧЕРВНЯ

Метою Всесвітнього тижня серцевого ритму є підвищення обізнаності щодо симптомів серцевої аритмії як серед населення, так і серед медичних працівників.

Серцева аритмія – це нерегулярне серцебиття. Проблеми із серцевим ритмом виникають, коли електричні сигнали, що координують серцеві скорочення, не працюють належним чином. Неправильна передача сигналів змушує серце битися надто швидко (тахікардія – частота серцевих скорочень у спокої перевищує 100 ударів/хв), надто повільно (брадикардія – ЧСС у спокої менше 60 ударів/хв) чи нерегулярно.

Серцеві аритмії можуть відчуватися як тріпотіння або прискорене серцебиття і можуть бути нешкідливими. Однак деякі серцеві аритмії можуть викликати неприємні та навіть небезпечні для життя ознаки та симптоми.

Симптоми:
– тремтіння у грудях;
– прискорене серцебиття (тахікардія);
– повільне серцебиття (брадикардія);
– біль у грудях;
– плутане дихання.

Інші симптоми можуть включати: занепокоєння, втома, запаморочення, потовиділення, непритомність (притомність) або стан близький до непритомності.

Коли звертатися до лікаря
Якщо ви відчуваєте, що у вас прискорене або сповільнене серцебиття, запишіться на прийом до лікаря. Негайно зверніться за медичною допомогою, якщо у вас задишка, слабкість, запаморочення, непритомність, а також біль або дискомфорт у грудях.

Речі, які можуть збільшити ризик серцевої аритмії, включають:
– Ішемічна хвороба серця, інші проблеми із серцем та попередня операція на серці. Звуження серцевих артерій, серцевий напад, аномальні клапани серця, серцева недостатність, кардіоміопатія та інші ушкодження серця є факторами ризику майже будь-якого виду аритмії.
– Високий кров’яний тиск. Цей стан збільшує ризик розвитку ішемічної хвороби серця. Це також може призвести до того, що стінки нижньої лівої камери серця (лівого шлуночка) стануть жорсткими і товстими, що може змінити те, як електричні сигнали проходять через серце.
– Вроджена вада серця. Народження із вадою серця може вплинути на серцевий ритм.
– Захворювання щитоподібної залози. Підвищена або знижена активність щитоподібної залози може підвищити ризик нерегулярного серцебиття.
– Обструктивне апное сну. Цей стан викликає паузи у диханні під час сну. Це може призвести до уповільнення серцебиття (брадикардії) та нерегулярних серцевих скорочень, включаючи миготливу аритмію.
– Електролітний дисбаланс. Речовини у крові, що називаються електролітами (калій, натрій, кальцій та магній) допомагають запускати та посилати електричні імпульси в серце. Дисбаланс електролітів (якщо вони занадто низькі або занадто високі) може заважати роботі серця і призвести до нерегулярних серцевих скорочень.
– Деякі ліки та добавки. Деякі ліки, що відпускаються за рецептом, а також деякі ліки проти кашлю та застуди, куплені без рецепта, можуть викликати аритмію.
– Надмірне вживання алкоголю. Вживання занадто великої кількості алкоголю може вплинути на електричні імпульси у вашому серці та збільшити ймовірність розвитку миготливої аритмії.
– Кофеїн, нікотин чи незаконне вживання наркотиків. Кофеїн, нікотин та інші стимулятори можуть змусити ваше серце битися швидше і можуть призвести до більш серйозної аритмії.

Профілактика

Зміни способу життя для зниження ризику серцевих захворювань можуть допомогти запобігти серцевій аритмії:
– збалансоване спеціальне харчування, насичене продуктами, що підтримують серце;
– фізична активність;
– підтримка здорової ваги;
– кинути курити;
– обмеження або відмова від кофеїну та алкоголю;
– зниження стресу;
– прийом ліків повинен бути відповідно до вказівок лікаря.