Дата публікації - 12.11.2021

Всесвітній день боротьби з пневманією

Щорічно у світі понад 740 000 дітей у віці до 5 років помирають унаслідок пневмонії, якій можна було б запобігти!
Наші легені складаються з дрібних міхурців, альвеол, які при диханні наповнюються повітрям. У хворого з пневмонією в альвеолах накопичуються гній та рідина, що ускладнюють газообмін і зумовлюють біль під час дихання. Запалення легень може бути небезпечним та мати летальні наслідки.
Пневмонію можуть спричинити бактерії, віруси, грибки. Розвиток бактеріальної пневмонії в дітей найчастіше зумовлюють пневмококи та гемофільна паличка типу b. Лікування залежить від типу пневмонії, стану здоров’я, віку та наявності інших захворювань.
ВООЗ зазначає, що профілактика пневмонії є основним принципом стратегії зниження рівня дитячої смертності у всьому світі.
Прості кроки, які може зробити кожен, допоможуть уникнути запалення легень:
– Вакцинуйте своїх дітей і вакцинуйтеся самі. Найбільш ефективним методом профілактики пневмонії визнано вакцинацію проти Hib-інфекції, пневмококової інфекції, кору та кашлюку. А також проти COVID-19 і грипу.
Вакцини від Hib-інфекції, кору й кашлюку входять до національного календаря профілактичних щеплень, а тому є безоплатними для українців. Очікується, що вакцина від пневмококу доповнить календар щеплень із 2022 року.
Для дорослих і дітей від 12 років є можливість вакцинуватися від COVID-19, перелік пунктів/центрів вакцинації шукайте на https://list.covid19.gov.ua/.
Вакцини від грипу можна придбати самостійно в аптеках.
– Дбайте про чистоту в домі, дезінфікуйте поверхні, до яких часто торкаються, провітрюйте приміщення.
– Дотримуйтесь респіраторної гігієни, гігієни рук та фізичного дистанціювання.
– Збалансовано харчуйтеся, для новонароджених особливо важливе грудне вигодовування протягом перших 6 місяців життя, це укріпить імунітет малюка.
– Будьте фізично активними.
– Киньте курити і уникайте пасивного куріння.
Якщо у вас чи ваших близьких з’явилися симптоми або підозра на пневмонію, негайно зверніться до лікаря! Лише фахівець може підтвердити або спростувати ваші побоювання, поставити діагноз і призначити відповідне лікування.
Самолікування, особливо із використанням антибіотиків, може значно ускладнити діагностику пневмонії та подальшу фахову терапію!