Дата публікації - 24.06.2022

УКОЛ ГОЛКОЮ АБО ШПРИЦОМ. ЩО РОБИТИ В ТАКОМУ ВИПАДКУ

Тема, про яку страшно навіть думати кожній мамі, не те що її обговорювати – дитина знайшла використаний шприц або голку від нього. Яку небезпеку таїть в собі така знахідка?
Що робити та куди звертатися
Діти можуть знайти використані шприци де завгодно – в лісі, у парку, на пляжі. Дитячий майданчик здається безпечним місцем для дитини, але, на жаль, це не завжди так. Оскільки за всім не прослідкуєш, дітям потрібно роз’яснювати всі небезпеки сьогодення, привчати не брати в руки того, що може призвести до небезпечних наслідків.
Але, якщо, все ж таки, так сталося, що дитина випадково вкололася знайденою голкою/шприцом, що робити?
Головне – не панікувати! «Головний батьківський страх – це загроза ВІЛ-інфекції.
Добра новина полягає в тому, що ймовірність зараження при уколі використаною голкою – всього лише 0,3%. Такий неймовірно низький % пов’язаний з тим, що використана голка рідко містить залишки свіжої крові, а вірус, який міг бути у крові, вже зазнав впливу згубних для нього і прямого сонячного випромінювання і температури»
☝️Якщо в дитини немає відповідного щеплення, то існує, також, ризик зараження одним із різновидів гепатиту. Ймовірність такого зараження трохи вище, але, також, є помірною й становить 6% – 7%.
💉Від голки або інших гострих предметів можна інфікуватися правцем. Якщо дитина не вакцинована повністю згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, то ризик інфікуватися правцем становить 17%.
‼️Через поранення голкою можуть передаватися також герпес, малярія, сифіліс, дифтерія та ще кілька десятків інших інфекцій. Але тут шанси зараження дуже низькі.

То що ж робити, якщо ситуації не вдалось уникнути і дитина знайшла шприц та вкололася голкою?
✅По-перше: НЕ ПАНІКУЙТЕ❗️
✅По-друге: Якщо з ранки тече кров, то не зупиняйте її протягом декількох хвилин. Якщо крові немає, видавлювати її не варто, оскільки це може збільшити ризик проникнення вірусів у клітини. У жодному випадку не можна терти пошкоджену область і проводити інші механічні маніпуляції. Таким чином ви ризикуєте збільшити область травми і підвищити ймовірність інфікування.
✅По-третє: Місце проколу варто вимити з милом під проточною водою. Після того, як рана буде промита, її необхідно висушити та заклеїти пластиром.
✅По-четверте: Обов’язково перевірте, чи є у неї щеплення від правця і гепатиту В. Якщо таких немає, обов’язково проведіть екстрену вакцинацію. Це можна зробити в найближчому травмпункті. Пам’ятайте, що при відсутності медичної допомоги, ймовірність смерті від правця майже 100%. Навіть з медичною допомогою ризики смерті від правця досить високі – від 10 до 70%. Єдиний надійний спосіб захисту – вакцинація.
✅По-п’яте: Не пізніше 72 год. після уколу (а краще якнайшвидше), необхідно звернутися до Київського міського центру СНІДу (вул. Відпочинку, 11 тел. 409-20-80, 409-20-90). Там лікар ретельно оцінить ризик можливого інфікування ВІЛ-інфекцією. Будьте готові максимально чітко згадати всі деталі: коли і де стався укол голкою, в якому стані вона була — з наявними ознаками залишків крові чи без, як саме стався контакт з голкою – через взуття, одяг чи оголеною шкірою та як глибоко голка проникла під шкіру.
💯“Якщо буде встановлено, що ризик інфікування відсутній — то дійсно можна перестати хвилюватися. Якщо ж лікар оцінив ризик як високий, то дитині призначать 3 противірусні препарати, які необхідно буде приймати протягом 28 днів. Необхідно буде також дослідити кров дитини на ВІЛ-інфекцію і гепатити В та С одразу ж після пригоди та/або після короткого проміжку часу. Лікар повинен надати усі необхідні пояснення та інструкції».
👩‍⚕️Пошкодження шкіри гострими медичними інструментами, зокрема голками або шприцами є нерідким явищем серед хірургів, операційних, маніпуляційних медсестер, а також працівників лабораторій. Саме через укол існує можливий ризик зараження інфекціями з гемоконтактним шляхом передачі.
🚨Пам’ятайте, аби ця неприємна ситуація отримала щасливе завершення, слід оперативно реагувати. Не можна затягувати і ігнорувати проблему, сподіваючись, що дитина нічим не заразиться, адже її здоров’я залежить від ваших дій.
‼️Аби уникнути небажаних наслідків СЛІД дотримуватись правил, що були впроваджені Центр громадського здоров’я України:
✅Дотримуйтесь стандартних заходів захисту для попередження інфекцій та гігієни рук (завжди використовуйте 1 пару рукавичок для 1 пацієнта та/або для 1 процедури одноразово, вакцинуйтесь від вірусного гепатиту В).
✅Передбачте безпечну послідовність маніпуляцій перед, під час та після використання гострих пристроїв чи їхньої утилізації (використовуйте пристрої відповідно до інструкцій виробника та рекомендацій відповідального за безпечну роботу медичних працівників, уникайте використання голок, якщо є безпечніші та ефективні альтернативні засоби, уникайте практики повторного надягання захисного ковпачка на голку чи згинання голки, незалежно від ризику контамінації голки біологічними рідинами (особливо 2 руками).
✅Помістіть голки чи інші гострі предмети в контейнери із широким горлом для медичних відходів категорії В, що стійкі до проколів та мають відповідне маркування.
✅Співпрацюйте з керівництвом закладу охорони здоров’я під час вибору найбільш безпечних пристроїв для медичних працівників, повідомляйте завідувачу відділення чи іншому безпосередньому керівнику про всі випадки травми через уколи голкою чи порізи гострим предметом, беріть участь у тренінгах із профілактики травмування.