Дата публікації - 29.12.2021

Симптоми ГРВІ, грипу та COVID-19

Зараз триває сезон захворюваності на грип та гострі респіраторні захворювання. У цей період значно зростає ризик інфікуватися.
Багато мікроорганізмів, що призводять до респіраторних захворювань, передаються повітряно-крапельним механізмом при кашлі, чханні. Процес дихання забезпечує надходження до нашого організму кисню та є обов’язковою умовою життя людини. Видих може супроводжуватись утворенням найдрібніших крапельок, що розсіюються в повітрі. Якщо ж їх продукує інфікований, то всі спиятливі, котрі оточують джерело збудника інфекції, заражаються.
Респіраторні захворювання зазвичай передаються від людини до людини. Деякі люди можуть інфікуватися, доторкнувшись до предмета, на якому містяться патогенні мікроорганізми, а потім доторкнувшись до рота або носа.
Як захистити себе та своїх близьких?
– уникайте/зведіть до мінімуму контакт із людьми, у яких є симптоми респіраторного захворювання;
– тримайтеся на безпечній дистанції від інших;
– надягайте маску;
– пам’ятайте про етикет при кашлі. Прикривайте ніс і рот згином ліктя або серветкою під час кашлю або чхання;
– часто мийте руки водою з милом. Якщо мило і вода недоступні, використовуйте антисептики. Це особливо важливо після дотику до поверхонь або предметів загального користування та тих, які можуть бути забруднені краплями;
– не торкайтеся до очей, носа й рота. Таким чином поширюються мікроби;
– очищайте, дезінфікуйте поверхні і предмети, які можуть бути забруднені мікробами;
– віруси не люблять свіже повітря, тому частіше провітрюйте приміщення, робіть вологе прибирання;
– харчуйтеся збалансовано, вживайте достатню кількість вітамінів, мікро- та макроелементів;
– дотримуйтесь нормального режиму дня;
– ведіть здоровий спосіб життя;
– одягайтеся відповідно до погоди і тримай ноги в теплі.
Деяким респіраторним захворюванням, наприклад, грипу, можна запобігти за допомогою вакцинації. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною й ефективною. Особливо важливою вакцинація є для людей із груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей запобігти смертельним наслідкам хвороби. Вакцини від грипу можна придбати самостійно в аптеках і щепитися у свого сімейного лікаря.
Від COVID-19 можуть захиститися усі дорослі й діти від 12 років. Перелік пунктів/центрів вакцинації шукайте на https://list.covid19.gov.ua/
Якщо відчули симптоми захворювання, негайно звертайтеся до сімейного лікаря й не займайтеся самолікуванням.