Дата публікації - 21.07.2022

ШИГЕЛЬОЗ (дизентерія)

Ще однією хворобою, яка може зашкодити вам під час війни є шигельоз.
Шигельоз (дизентерія) – одна із найпоширеніших кишкових інфекцій. Здебільшого це захворювання поширене в літньо-осінній період серед дітей та людей похилого віку, що пов’язано з анатомо-фізіологічними особливостями їх організму.
📊За даними World Health Organization (WHO) шигельоз є причиною смерті близько 1️⃣ млн. людей за рік у світі. Найбільшого поширення шигельоз набув у ряді країн Латинської Америки, Африки й Азії, де рівень захворюваності сягає 500 на 100 тис. населення і є однією з основних причин смертності дітей віком до 5️⃣ років.
🤢Джерелом інфекції є людина, хвора на шигельоз у гострій/хронічній формі. Особливу небезпеку становлять хворі на стерті форми захворювання, оскільки, у зв’язку з легкими проявами хвороби, вони не звертаються до лікаря.
🔍Механізм передачі збудника – фекально-оральний. Хворий виділяє велику кількість дизентерійних мікробів з випорожненнями, які потрапляють у навколишнє середовище, забруднюючи при цьому воду, харчові продукти, предмети побуту (посуд, дверні ручки та ін.). Важливу роль в передачі інфекції мають недотримання правил особистої гігієни та зберігання в антисанітарних умовах харчових продуктів. Особливу небезпеку становить, також, стихійна торгівля харчовими продуктами (особливо в літній період).
🐛Шигели поділяються на 4️⃣ види, кожен з яких має свої властивості, пріоритетні шляхи передачі та стійкість в довкіллі.
🍽На посуді й вологій білизні шигели можуть зберігатися протягом декількох місяців, у ґрунті – до 3️⃣ міс.;
🍅на продуктах – декілька діб;
🚰у воді – до 2️⃣ міс.;
🔥при нагріванні до 60 °С гинуть через 10 хв.;
🍲при кип’ятінні – негайно;
🧴у дезінфекційних розчинах – протягом декількох хв.
⏰Тривалість інкубаційного періоду (від моменту інфікування до перших проявів хвороби) від декількох годин до 7 діб, частіше 2-3 доби. Розрізняють гостру форму хвороби, від 3-4 днів до 3 міс., і хронічну – більше ніж 3 міс.
🌡Для шигельозу характерні підвищення температури тіла (іноді до 40 С), болі в животі переймоподібного характеру, також досить неприємні несправжні позиви на випорожнення кишківника (тенезми). Діарея на початковому етапі буває короткочасною, але потім частота випорожнень може збільшитися до 30 разів на добу. Випорожнення спочатку калового характеру і містять домішки слизу і крові, надалі втрачають каловий характер і містять лише невелику кількість слизу і крові («ректальний плювок»).
👦🏼👧🏼У дітей перебіг захворювання важчий, швидко настає зневоднення організму, є високий ризик розвитку ускладнень з боку серцево-судинної та нервової систем.
🚑В разі відсутності адекватного лікування, захворювання може перейти в хронічну форму. Діти молодшого віку та особи з середньо-важким та важким перебігом хвороби лікуються в умовах інфекційного відділення.
Профілактика шигельозу:
✅Ретельно мийте руки з милом перед вживанням їжі та її приготуванням.
✅Використовуйте для пиття та приготування їжі лише бутильовану воду або води з централізованих джерел постачання (за неможливості – воду слід кип’ятити).
✅Відмовтеся від покупки продуктів у сумнівних місцях, де їхня свіжість не перевіряється, а самі продавці працюють без медичних оглядів.
✅Проведіть термічну обробку молока та молочних продуктів, придбаних на фермерських ринках.
✅Ретельно мийте овочі, фрукти, ягоди та зелень перед споживанням проточною водою. Для споживання маленькими дітьми, продукти краще обдати окропом.
✅Виключте зі споживання продукти сумнівної якості та із закінченим терміном зберігання.
✅Уникайте ковтання води під час купання в басейні або в водоймах.
✅Зберігайте продукти в холодильниках з дотриманням термінів використання.
✅Якщо ви виявили симптоми захворювання, не займайтеся самолікуванням. Негайно зверніться за допомогою до лікаря.