Дата публікації - 29.09.2021

Щороку 29 вересня відзначають День серця

Серце справді дивовижний орган! Тільки уявіть собі: людське серце за один день прокачує від 7 000 до 10 000 літрів крові, а за рік -близько 3 мільйони літрів. Виходить до 200 мільйонів літрів протягом життя.
Медична спільнота багато років стверджує , що пересечні громадяни повинні знати якомога більше про такий важливий орган в своєму тілі, тому Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України підготував серію інформаційних постів. Почнемо з основ.
Серце людини розташовується в грудній клітині, орієнтовно в центрі з невеликим зсувом вліво. Являє собою м’язовий орган. Головною функцією серця є забезпечення постійного і безперервного кровотоку по всьому організму. Тому серце можна назвати насосом. Нормальне людське серце важить від 7 до 15 унцій (200-425 г) і має трохи більші розміри, ніж кулак. Розмір може варіюватися в залежності від статі, віку і маси тіла особи.

Як працює серце?
Серце складається з 4 камер; 2 передсердь і 2 шлуночків. Камери розділені клапанами, які відкриваються і закриваються в процесі скорочення серця, дозволяючи крові текти тільки в одному напрямку. Клапани відкриваються, коли при скороченні серця тиск в камерах підвищується. Всі чотири камери серця повинні скорочуватися певним чином.
Робота серця включає дві фази: скорочення (систола) і розслаблення (діастола). Серцевий цикл складається з скорочення передсердь, скорочення шлуночків і подальшого розслаблення передсердь та шлуночків. Скорочення передсердь триває 0,1 сек, скорочення шлуночків – 0,3 сек. Ритмічне, постійне чергування фаз систоли необхідне для нормальної роботи, забезпечується виникненням та проведенням електричного імпульсу по системі особливих клітин – по вузлах і волокнам провідної системи серца. Самому серцю, як і будь-якому іншому органу для харчування і нормальної діяльності потрібний кисень. До серцевого м’язу він доставляється по власними судинам серця – коронарним. Іноді ці артерії називають вінцевими.