Дата публікації - 24.11.2021

Що таке режим дня?

Режим дня – продуманий розпорядок дій на день, планування часу з метою його раціонального та максимально ефективного розподілу.
Розпорядок має велике значення для самодисципліни і організованості будь-якої людини, а також він важливий для багатьох інших моментів нашого життя. Приміром, режим дня грає не останню роль у побудові тренувальних програм, складанні дієт і організації правильного харчування в цілому, виборі найпродуктивніших годин нашого життя для роботи або творчості.

Мейсон Каррі у своїй книзі «Режим генія: Розпорядок дня великих людей» наводить таку аналогію режиму дня:
«В умілих руках режим дня – точно відкалібрований механізм, що дозволяє найкращим чином використовувати наші обмежені ресурси: передусім час, якого нам найбільше не вистачає, а також силу волі, самодисципліну, оптимізм. Упорядкований режим – немов колія, по якій в хорошому темпі рухаються розумові сили…».

Без урахування добових біологічних ритмів організму людині навряд чи вдасться скласти організований і ефективний режим дня. Експерименти показують, що якщо людина, що звикла зазвичай прокидатися о 7 ранку, один день буде спати до 4 дня, то після пробудження буде відчувати втому, розбитість, уповільнення темпів активності. Такий стан виникає в результаті ігнорування особливостей біологічних ритмів, біологічних годин і циркадних ритмів.

Біоритми бувають внутрішніми (ендогенними), залежними від біологічного годинника організму, і зовнішніми (екзогенними), які проявляються в синхронізації внутрішніх циклів (зміна сну і неспання) із зовнішніми подразниками (зміна дня і ночі). У плані складання режиму дня нас найбільше цікавлять циркадні ритми – циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов’язані зі зміною дня і ночі, період яких приблизно дорівнює 24 годинам.

При складанні розкладу враховуються багато особистих фактори, але існують і пункти яким обов’язково повинні слідувати всі. Це необхідні умови для всіх, хто хоче вести здоровий спосіб життя і бути здоровим.

Сон. Реалії сучасного світу такі, що багато людей або відводять сну недостатньо часу, або регулярно сплять більше, ніж це потрібно для організму. В обох випадках це негативно впливає на фізичний стан людини і на її діяльність. Чіткий режим дня і правильно відведений час на сон дозволяють всім системам життєзабезпечення людини відновитися і відпочити, а також допомагають уникнути розладів сну і нервової системи.

Прийоми їжі. Кожному відома фраза «щоб жити, потрібно харчуватися», проте харчуватися потрібно правильно. Їжа – паливо для організму. З нею ми отримуємо не тільки енергію на день, яка витрачається на розумову і фізичну діяльність, а й забезпечуємо організм потрібними вітамінами і мікроелементами. Саме тому важливо харчуватися регулярно і повноцінно, необхідність застосування дієти обов’язково повинна бути узгоджена з фахівцем, який допоможе скласти оптимальне меню з урахуванням фізіологічних потреб організму.

Відпочинок. Відновлення сил і працездатності організму відбувається не тільки під час сну, але і в період активності організму. Під час роботи людині також потрібен відпочинок, оскільки постійно підтримувати працездатність на високому рівні неможливо. Не витрачайте свою обідню перерву на виконання роботи, краще відпочиньте, і скоро ви зможете взятися за справу з новими силами і працювати більш продуктивно і ефективно.

Робота. Кожному з нас доводиться працювати: школярам – ходити на заняття і робити уроки, студентам – відвідувати лекції та семінари, готуватися до іспитів, дорослим – будувати кар’єру і заробляти на життя. Уміння спланувати свій робочий час є важливою частиною режиму дня в цілому.
Фізичні навантаження. Це рекомендована складова дня для всіх, хто піклується про своє здоров’я. Задуматися про тренування потрібно в першу чергу тим, чия робота обмежує рухову активність організму протягом усього дня. Навіть якщо у вас немає можливості записатися в тренажерний зал або ходити в басейн, можна займатися вдома або на майданчиках у дворах і школах. При наявності медичних протипоказань замість занять спортом можна практикувати легкі прогулянки на свіжому повітрі після їжі.