Дата публікації - 14.06.2022

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВАС ВКУСИЛА ЗМІЯ?

Як ми знаємо, в Україні живуть види отруйних гадюк, вужі, полози, ящірки, черепахи та інші плазуни. Вони водяться по всій території країни. Звичайно, що не всі ці тварини є отруйними, але всі вони є ☠потенційно небезпечними для людини. Щороку кількість жертв від їхніх укусів збільшується. Однак, аби вберегти себе від укусів, потрібно дотримуватися простих правил.

НЕОТРУЙНІ ЗМІЇ
👉Вужі. Вони кусають рідко, голкоподібних зубів не мають і для людини їхній укус не є небезпечним. Вуж звичайний має жовто-помаранчеві плями біля голови. Попри це існує і вуж водяний, який за забарвленням нагадує гадюку, але він не має таких плям.
👉Звичайна мідянка. Це теж неотруйна змія, її колір варіює від сіро-бурого до мідно-червоного (чим і зумовлена її назва), на спині та голові є темний малюнок. Якщо її зловити, то вона люто кусає, однак на щастя для людини загрози не становить.

ОТРУЙНІ ЗМІЇ
👉Гадюки. Загалом їх в Україні є 5 видів і вони мають приблизно схожий малюнок шкіри та відрізняються відтінками забарвлення+деякими особливостями. Найпоширенішою є гадюка звичайна. Її можна відрізнити за приплескуватою головою та темним зиґзаґом на спині. Пам’ятайте, що жодна змія не нападе на Вас першою. Зазвичай люди отримують укуси, якщо випадково наступають, сідають чи лягають на плазуна. Укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті, але якщо вас вкусила змія варто одразу звернутись за медичною допомогою, адже це може мати важкі прояви та серйозні наслідки. Особливо небезпечними вони є для дітей, людей похилого віку та людей зі зниженим імунітетом.

СИМПТОМИ УКУСУ
Отрута гадюки має гемолітичну дію. Після укусу на ураженому місці спостерігається болючий набряк з множинними дрібними крововиливами, швидко з’являється загальна слабкість, знижується сильно тиск, виникає головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.

Як запобігти укусам змії:
✅Одягніть довгі штани із цупкої тканини, високі черевики, штани заправте в черевики.
✅Не робіть різких рухів, які змія може визнати загрозою.
✅Перевіряйте місце привалу (не руками, а палицею).
✅Не торкайтесь неперевірених предметів руками.

ЩО РОБИТИ, якщо гадюка все ж укусила:
Якнайшвидше доправте постраждалого у лікарню. В Україні є антитоксин проти зміїної отрути.

Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу:
✅Зберігайте спокій і стежте, аби постраждалий менше рухався.
✅Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо.
✅На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком.
✅Дайте постраждалому воду (при укусі змії важливо багато пити).
✅Якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків проти алергії.
✅При транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення.
✅Якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину.
❌Не намагайтеся обробляти рану додатково.
❌Не припікайте рану та не накладайте джгут.
❌Не висмоктуйте отруту (таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, у якої отрута опинилась у роті. Відсмоктувати отруту можна тільки у тому випадку, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу).