Дата публікації - 1.07.2022

Підвищений холестерин: що робити в такому випадку та симптоми

Зазвичай високий рівень холестерину викликає невідкладні стани (інсульти або серцеві напади, інші серцево-судинні захворювання) через накопичення бляшок в артеріях.
Холестерин – воскоподібна жироподібна речовина, яку виробляє ваша печінка. Це життєво важливо для утворення клітинних мембран, вітаміну D та деяких гормонів. Холестерин не розчиняється у воді, тому він не може переміщатися по тілу сам по собі.
☝️Частинки, відомі як ліпопротеїни, допомагають транспортувати холестерин через кровотік. Існують основні форми ліпопротеїнів.
👉Ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ), відомі як «поганий холестерин», можуть накопичуватися в артеріях і призводити до серйозних проблем зі здоров’ям (серцевий напад або інсульт). Вживання великої кількості продуктів, що містять велику кількість жиру, підвищує рівень холестерину ЛПНЩ у крові. Це називається гіперхолестеринемією або гіперліпідемією.
👉Ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ), відомі як «хороший холестерин», допомагають повертати холестерин ЛПНЩ у печінку для виведення.
Якщо рівень холестерину ЛПНЩ надто високий або рівень холестерину ЛПВЩ занадто низький, жирові відкладення накопичуються у кровоносних судинах. Ці відкладення перешкоджатимуть проходженню достатньої кількості крові по артеріях. Це може спричинити проблеми по всьому тілу, особливо в серці та мозку або призведе до смерті.

Які симптоми високого рівня холестерину
Зазвичай високий рівень холестерину не викликає жодних симптомів. Серцевий напад або інсульт може бути результатом пошкодження, спричиненого високим рівнем холестерину. Ці події зазвичай не відбуваються доти, доки високий рівень холестерину не призведе до утворення бляшок в артеріях. Тромбоцити можуть звужувати артерії, саме тому через них проходить менше крові. Утворення бляшок змінює склад слизової оболонки артерій, що може призвести до серйозних ускладнень.
Аналіз крові – це єдиний спосіб дізнатися, який у вас рівень холестерину. Як тільки вам виповнилось 20 років, перевірте свій рівень холестерину, а потім робіть це кожні 4-6 років. Чоловікам віком від 45 до 65 та жінкам віком від 55 до 65 років слід здавати аналіз крові на холестерин кожні 1-2 роки.

Фактори, що можуть підвищити рівень холестерину у крові:
🔺високий кров’яний тиск;
🔺зайва вага;
🔺куріння;
🔺генетичні захворювання (рівень холестерину – 300 мг/дл).
Якщо у вас надзвичайно високий рівень ЛПНЩ, ви можете помітити маленькі пухлиноподібні утворення на шкірі, що називаються ксантомами, або сіро-білі кільця навколо рогівки ока – дуги рогівки.

Як знизити рівень холестерину
✅Збільште фізичну активність. Регулярна фізична активність допоможе знизити рівень холестерину та артеріальний тиск. Корисні помірні фізичні навантаження: від швидкої ходьби до їзди велосипедом протягом декількох годин на тиждень.
✅Дотримуйтесь здорової дієти для вашого серця. Зосередьте увагу на:
👉пісне м’ясо;
👉морепродукти;
👉знежирене або нежирне молоко, сир та йогурт;
👉цільнозернові;
👉фрукти та овочі.
🫒Вживання в їжу продуктів з природним високим вмістом клітковини (вівсянка, боби) а також ненасичені жири (оливкова олія, авокадо та горіхи) також є корисним для здоров’я вашого серця.
✅Обмежте вживання алкоголю. Вживання надто великої кількості алкоголю🥂 може підвищити рівень тригліцеридів. Якщо підвищений рівень тригліцеридів поєднати з високим рівнем холестерину ЛПНЩ, це може збільшити ризик серцевого нападу та інсульту.
✅Кидайте палити. Куріння 🚬шкідливе для вашого організму, оскільки високий рівень ЛПНЩ може призвести до звуження кровоносних судин.