Дата публікації - 15.07.2022

Перша допомога при травматичному шоці

Шок – важкий стан, що призводить до порушень життєво важливих функцій організму і нерідко закінчується смертю. Шок розвивається внаслідок сильного болю, великої втрати крові, ушкодження органів. Такий хворий потребує негайної допомоги, оскільки пізніше навіть дуже кваліфікований фахівець не в силах буде допомогти потерпілому.
Шок небезпечний тим, що на нього іноді не звертають достатньої уваги, навіть у стадії, явно загрозливій для життя хворого.
Симптоми шоку не так очевидні, ніж зовнішні ушкодження. Протягом деякого часу хворий неспокійний, але його загальний стан зазнає ще мало змін. Потім він блідне і покривається холодним липким потом.
На початковій стадії шоку у потерпілого можуть спостерігатись рухові і мовні порушення. Шкіра холодна, бліда. Пульс зазвичай частий — більше 90 ударів за хвилину. Потім на шкірі з’являються «мармурові» плями, підшкірні вени не прощупуються, пульс частішає до 120 – 140 ударів за хвилину. Наростає задишка – поранений дихає часто, але поверхнево. Помічається спрага.
Якщо в цей момент пораненому не надати допомоги, його стан погіршується. Людина стає байдужою до навколишнього оточення, на питання відповідає повільно чи не відповідає взагалі, його рухи мляві і повільні. Шкіра набуває землистого відтінку, покривається холодним липким потом.
При наданні допомоги завжди необхідно пам’ятати, що всім потерпілим у серйозній катастрофі загрожує розвиток шоку, особливо тим, хто втратив багато крові.
✅ Схема надання першої допомоги:
🔹негайно викликайте медичну допомогу;
🔹перевірте, чи немає в постраждалого медальйона чи браслета з медичною інформацією;
🔹переконайтеся, що потерпілий нормально дихає: якщо дихання порушено, необхідно зробити штучну вентиляцію легень (штучне дихання);
🔹негайно зупиніть кровотечу, перев’язавши основні рани для зменшення крововтрати і болю;
🔹укладіть постраждалого таким чином, щоб не завдавати зайвого болю;
🔹підніміть ноги, для посилення припливу крові до мозку і серця;
🔹підтримуйте нормальну температуру тіла постраждалого (закутайте в теплу ковдру, при можливості прикладіть теплі грілки, пляшки з теплою водою);
🔹транспортуйте постраждалого іммобілізувавши його тіло;
🔹постійно спостерігайте за станом дихання та серцевої діяльності постраждалого.
❌Забороняється:
🔹давати постраждалому їжу (може виникнути необхідність термінової операції і шлунок повинен бути порожнім);
🔹давати пораненому алкогольні напої;
🔹якщо причина шоку невідома – давати пити (можна змочувати губи водою).