Дата публікації - 25.10.2021

Ознаки стресу ушколярів

Кризові явища в багатьох сферах життя впливають на підлітків. Фізичне та психічне здоров’я дітей нерідко залежить від сім’ї, школи, соціальних та економічних факторів.
– Дослідження «Соціальна обумовленість та показники здоров’я підлітків та молоді» показало, що серед опитаних дітей:
– відчували себе дуже щасливими — 38,6 %;
– від 68,5 % до 78,7 % учнів віком 10–17 років оцінили своє життя як «найкраще можливе»;
– кожна третя дівчина — 31,1 %, та кожен п’ятий хлопець — 21 % упродовж двох тижні поспіль або більше відчували щоденний смуток і безнадійність, що заважало займатися звичними справами.
Хронічний стрес у дітей може посилити фізичні, психічні та соціальні проблеми в майбутньому. Симптоми стресу можуть бути різними залежно від віку, довкілля тощо.
Ознаки стресу в дітей, що проявляються через поведінку:
– дратівливість та примхливість;
– плач і пітливість долонь;
– втечі;
– сплески агресії або бажання захиститися;
– відмова від діяльності, що приносила задоволення;
– постійне занепокоєння;
– скарги на школу більше, ніж зазвичай;
– несподівані переляки;
– занадто велика або занадто низька прихильність до батьків і вчителів;
– повторювані поведінкові розлади, що сфокусовані на тілі (закручування або розтягнення волосся, жування і смоктання, кусання шкіри чи нігтів).
Крім цього, діти можуть висловлювати відчуття стресу, коли кажуть негативні речі про себе, інших або навколишній світ: «я нікому не подобаюся», «я тупий», «немає нічого веселого» тощо.
– Батькам, рідним, вчителям і всім, хто є в близькому оточенні дітей варто бути уважними, знати прояви стресу й бути готовими надати допомогу. Уважно слухайте дітей та намагайтеся визначити джерело стресу, щоби допомогти.
Погана поведінка не завжди пов’язана з надмірним стресом, проте негативні зміни в поведінці майже завжди є ознакою, того, що щось не так. Звертайте на це увагу!
Докладніше: https://bit.ly/3vy3P3Q, https://bit.ly/3C7c3m7, https://uni.cf/3vDBGsm