Дата публікації - 5.11.2021

НЕБЕЗПЕКА КЛІЩІВ: ХВОРОБА ЛАЙМА

Ми звикли до того, що в Україні сезон іксодових кліщів триває з травня до вересня, а виявленого на тілі «кровопивцю» достатньо акуратно видалити, після чого продезінфікувати місце укусу і забути про інцидент.
Насправді ж ці істоти активні з квітня до листопада — залежно від регіону і кліматичних особливостей, які останнім часом дедалі частіше нас дивують. Та й «безкровне» видалення кліща не означає остаточної перемоги у зіткненні з дикою природою.
Іксодові кліщі можуть переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин, зокрема, кліщового енцефаліту і хвороби Лайма. Обидві недуги можуть призвести до інвалідності й навіть смерті.
Випадки кліщового вірусного енцефаліту в Україні поодинокі, симптоматика зазвичай добре виражена, інкубаційний період, як правило, триває 7–14 днів. До того ж, проти цієї недуги можна вакцинуватися, а після захворювання формується стійкий імунітет.
А от із хворобою Лайма ситуація складніша. За 9 місяців цього року в Україні зареєстровано 2 065 випадків захворювання людей. Інкубаційний період тут становить від 1 до 45 днів, а сам перебіг може мати латентну форму ☝, тож випадки реєструють цілий рік, а не лише у «високий сезон». При цьому лише третина хворих може пригадати епізод укусу кліща.
Хвороба Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз) — інфекційне захворювання, збудниками якого є бактерії Borrelia burgdorferi sensu lato, а переносниками — іксодові кліщі. Для цієї недуги характерні ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату і серця, а також схильність до рецидивів і хронічного перебігу.
Особливо небезпечні пізні ураження різних систем і органів через несвоєчасну діагностику, що призводить до хронічних проявів, тривалої непрацездатності, інвалідизації та летальних випадків.
Вакцин проти кліщового бореліозу не існує, а перенесене захворювання не дає довічного імунітету.
Докладніше читайте на сайті #ЦГЗ: https://bit.ly/3k5SV0V.