Дата публікації - 29.07.2022

Гепатити

World Health Organization (WHO) повідомляє, що понад 2️⃣ млрд. осіб у світі інфіковані або перехворіли на вірусні гепатити різної етіології. Щорічно 2️⃣-3️⃣ млн. осіб інфікуються та ще приблизно 120-170 млн. осіб хронічно інфіковані вірусом гепатиту С. Як вважають експерти WHO проблема вірусних гепатитів протягом найближчих 🔟 років стане найбільшою проблемою охорони здоров’я у світі. WHO вперше в історії прийняла глобальну стратегію по гепатиту з метою ліквідувати до 2030 року вірусний гепатит як проблему суспільної охорони здоров’я і скоротити захворюваність на 90%, а смертність на 65%. Стратегія спирається на такі ключові підходи: розширення програм вакцинації проти гепатиту А і В; запобігання передачі гепатиту В від матері до дитини; підвищення безпеки ін’єкцій, крові і хірургічних втручань; зниження шкоди для уживачів ін’єкційних наркотиків; розширення доступу до лікування гепатиту В і С.
📝Всесвітній день боротьби з гепатитами — відповідний привід активізувати весь спектр зусиль з реалізації першої глобальної стратегії сектора охорони здоров’я щодо вірусного гепатиту, прийнятої WHO на період 2016-2021 р.р. в досягненні кінцевої мети. Статистика свідчить, що в середньому кожна 12 людина у світі є носієм вірусу гепатиту В або C, проте рівень обізнаності людей про ці захворювання є вкрай низьким. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит (особливо С) іноді називають 🔫«лагідним убивцею».
Існує 8️⃣ типів вірусів гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT.
🔺Вірусний гепатит А та Е – це гострі кишкові інфекції з переважним ураженням печінки. Джерелом зараження є хвора людина в початковому періоді захворювання. Вірус передається через забруднену воду, харчові продукти, брудні руки за умов недотримання гігієнічних норм.
🔺Гепатити B і C передаються при порушенні цілісності шкірних покривів, статевим шляхом, під час пологів, хірургічним шляхом, під час переливання крові та її компонентів, внаслідок використання нестерильних інструментів та виробів медичного призначення, під час пірсингу, татуювання, а також через засоби для дотримання особистої гігієни (зубна щітка, бритва, ножиці).
📌Симптоми:
👉загальне нездужання;
👉лихоманка;
👉підвищення температури;
👉блювота;
👉нудота;
👉біль у суглобах;
👉жовтяничне забарвлення шкіри;
👉збільшення печінки;
👉потемніння сечі;
👉знебарвлення випорожнень;
‼️АБИ НЕ ІНФІКУВАТИСЯ ВІРУСОМ ГЕПАТИТУ‼️:
❌Не користуйтеся чужими предметами особистої гігієни (зубними щітками, бритвами, пилочками для нігтів тощо).
✅Уникайте випадкових статевих контактів. Обов’язково використовуйте презервативи!
✅Кип’ятіть воду, старанно мийте овочі та фрукти, термічно обробляйте продукти.
✅Зробіть щеплення для профілактики гепатитів А і В.
✅Уникайте контакту із біологічними рідинами інших людей, у т.ч. із кров’ю.
✅При проведенні татуювання, пірсингу або манікюру (педикюру) в косметичних салонах звертайте увагу, чи виконує майстер обов’язкову обробку рук антисептиком, чи працює він в одноразових рукавичках. Для всіх маніпуляцій має використовуватись одноразовий або стерильний багаторазовий інструментарій.