Дата публікації - 27.07.2022

Антибіотики

Відкриття антибіотиків називають найвидатнішим у цьому тисячолітті. Антибіотикотерапія радикально змінила на краще ситуацію з лікуванням важких бактеріальних захворювань. До приходу ери антибіотикотерапії люди, особливо діти, масово вмирали від пневмонії, гнійних ран чи безлічі інфекційних хвороб, спричинених бактеріями, наприклад, від туберкульозу.
Водночас будь-який дієвий засіб може мати і безліч побічних дій: зокрема, внаслідок дії антибіотиків можливий токсичний вплив на печінку, нирки, а негативна дія на шлунково-кишковий тракт може спричинити розвиток антибіотикоасоційованого коліту, що переважно проявляється проносом (діареєю).
Отже, якщо люди змушені приймати антибіотики за призначенням лікарів, то про що варто пам’ятати?
◾Антибіотики має призначати тільки лікар!
Раціональна антибіотикотерапія полягає в тому, що при виборі антибіотика лікар повинен врахувати низку факторів, зокрема, чутливість бактеріальної інфекції до певного виду антибіотика, коректне дозування, особливості прийому та тривалість курсу. Самостійне призначення антибіотика, який комусь допоміг, більше схоже на лотерею, аніж на раціональний підхід до лікування.
◾Антибіотики застосовують тільки в разі бактеріальної інфекції
Антибіотики не діють на віруси чи інші, окрім бактерій, причини хвороб, тобто призначення антибіотика, наприклад, при гострій респіраторній вірусній інфекції (ГРВІ) не має жодного сенсу.
Пересічна людина не достатньо обізнана, щоби самостійно визначити – це справді бактеріальна хвороба чи лише вірусна інфекція, яку дозу та як тривало треба приймати антибіотик.
◾Необхідно чітко дотримуватися дозування, частоти прийому та тривалості курсу
Приймайте антибіотики в певний час: наприклад, при триразовому прийомі – зранку о 6, о 2 по обіді та о 10 ввечері. Це забезпечить рівномірну концентрацію препарату впродовж доби.
Навіть якщо ви почуваєтеся краще, не можна припиняти лікування антибіотиком самостійно, адже недолікована інфекція може повернутися, а бактерії, що її спричинили, виробити стійкість (резистентність) до ліків.
◾Прочитайте інструкцію до застосування антибіотика, не комбінуйте його з прийомом інших препаратів
В інструкції до антибіотика уважно прочитайте про можливі взаємодії між різними препаратами, не допускайте одночасного вживання таких ліків. Антибіотики, до прикладу, можуть взаємодіяти з препаратами, що розріджують кров, антацидами (засоби проти печії) чи протизаплідними таблетками.
◾Не вживайте алкоголь під час прийому антибіотиків
Більшість антибіотиків перетворюються (метаболізуються) у печінці за участі ферментів, що також відповідають за зниження токсичного впливу алкоголю. По суті, одночасне споживання ліків та алкоголю провокує ситуацію, коли організм може вчасно не впоратися з надміром токсичних речовин, що, своєю чергою, призведе до його інтоксикації, токсичного негативного впливу, наприклад, на головний мозок.
◾Не ламайте і не дробіть таблетку, якщо це не передбачено інструкцією
Часом, аби зекономити, люди купують препарати з вищими дозами та самостійно ділять таблетку на частини. Ламаючи таблетку, практично не можливо отримати точну, необхідну дозу. Якщо можливість поділу таблетки на частини передбачена, тоді на ній зверху посередині повинна бути нанесена розділова насічка.
Також не можна роздрібнювати таблетки (аби легше ковтнути), оскільки з-поміж них існують такі, що мають спеціальну структуру для поступового вивільнення активної речовини. Руйнування структури таблетки перешкодить лікарському препарату працювати як слід.
◾Запивайте антибіотики водою
Антибіотики переважно запивають водою. Фруктові соки, молочні продукти (масло, йогурт і сир включно), алкоголь негативно впливають на засвоєння деяких ліків. Після вживання антибіотиків необхідно почекати 3 години, а тоді вже споживати молочні продукти. Компоненти, що містяться в грейпфрутовому соку, теж можуть зменшити ефект антибіотиків.
◾Викидайте недопиті антибіотики
Не зберігайте (навіть у холодильнику) недопиті антибіотики – ні у формі суспензії чи сиропу, ані відкриті блістери з таблетками. Якщо антибіотик допоміг в одному випадку, це зовсім не означає, що наступного разу саме він знову допоможе. Ба більше, самостійний прийом антибактеріальних препаратів «профілактично» веде до появи штампів стійких мікробів, на які не діють жодні антибіотики.
◾Не змивайте антибіотики в туалеті
Особливо в приватних будинках, що мають індивідуальну каналізацію. Це шкодить довкіллю, а також сприяє виникненню стійких бактерій.