Дата публікації - 22.06.2022

Акустична травма

В Україні триває 119 день повномасштабного вторгнення росії в Україну. Саме стільки днів наші мужні воїни захищають Батьківщину. Як військові, так і цивільні досить часто під час вибухів, обстрілів зазнають різних поранень та травм, з-поміж яких можна виокремити одне із розповсюджених – акустичну травму.
❓Отож, що ж таке акустична травма❓
Це пошкодження внутрішнього вуха, яке часто спричинене впливом шуму з високим рівнем децибелів. Ця травма може виникнути внаслідок впливу одиничного гучного шуму або шумів зі значними децибелами протягом тривалого періоду. Деякі травми голови можуть спричинити акустичну травму у випадку розриву барабанної перетинки або інших пошкоджень внутрішнього вуха.
Барабанна перетинка захищає середнє та внутрішнє вухо. Вона також передає сигнали в мозок за допомогою невеликих вібрацій. Акустична травма може пошкодити спосіб обробки цих вібрацій, що спричинить втрату слуху. Звук, що потрапляє у внутрішнє вухо, може викликати те, що лікарі іноді називають зсувом порога, що може спричинити втрату слуху❌.
‼️Акустична травма виникає внаслідок впливу раптового або постійного гучного шуму/звуків. Наприклад:
👉постріли та вибухова хвиля безпосередньо біля вуха;
👉тривалі сильні вибухи;
👉робота, пов’язана з гучними звуками (наприклад, у столярній майстерні або робота садівником, який використовує газонокосарки та повітродувки).
🔊Люди, які постійно піддаються впливу шуму рівнем вище 8️⃣5️⃣дБ, мають підвищений ризик акустичної травми. Менше ніж 7️⃣0️⃣ дБ вважається безпечним для постійного прослуховування.
💡Три важливі фактори, що відіграють роль в питанні акустичної травми:
✅інтенсивність звуку вимірюється в децибелах;
✅висота тону або частота звуку (вищі частоти більш руйнівні);
✅загальний час, протягом якого людина зазнавала впливу звуку.
‼️Симптоми акустичної травми‼️
Основним симптомом акустичної травми є втрата слуху🦻. Травма виникає лише на рівні внутрішнього вуха. Чутливі волоскові клітини можуть втратити зв’язок із нервовими клітинами, що відповідають за слух. Раптові звуки гучніше 1️⃣3️⃣0️⃣ дБ здатні пошкодити кортіїв орган. Акустична травма може пошкодити барабанну перетинку, а також дрібні м’язи вуха (особливо м’яз, що напружує барабанну перетинку). У багатьох випадках довготривалого звукового ушкодження люди спершу починають погано чути високочастотні звуки, пізніше виникають проблеми зі слухом на нижчих частотах.
⚡️Один із найважливіших симптомів, що можуть сигналізувати про наявність акустичної травми – шум у вухах. Дзвін у вухах (тиннітус) – це тип пошкодження вуха, що спричиняє дзижчання або дзвін. Ті, у кого шум у вухах від легкого до помірного ступеня, найчастіше помічають цей симптом, коли знаходяться в тихому середовищі. Тривалий шум у вухах це ймовірна підозра на акустичну травму.
🔍Аби видалити уламки з вуха та уникнути подальшого пошкодження (зовнішнього слухового проходу та середнього вуха), варто обов’язково звернутися до ЛОР-спеціаліста.
👩‍⚕️Якщо протягом 72 год. після отримання акустичної травми у вас зберігаються симптоми втрати слуху, потрібно неодмінно звернутися до лікаря задля проведення аудіограми або перевірки слуху.
👮🏻‍♂️🏥Якщо у військовослужбовця з’явилися симптоми, схожі на акустичну травму (закладеність вуха, приглушеність слуху, гострий шум у вухах), його потрібно якомога швидше скерувати на подальшу діагностику та лікування.