Дата публікації - 15.07.2022

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ТРИВАЛОМУ ЗДАВЛЮВАННІ

На жаль в період стану війни внаслідок акту тероризму частим явищем стає потрапляння людей під завали зруйнованих будівель або їх уламків . Одним із наслідків даного випадку є розвиток синдрому тривалого стиснення .
Синдром тривалого здавлювання – це небезпечна травма опорно-рухового апарату, який виникає при перебуванні під тисненням 4-6 годин. Запідозрити синдром здавлювання слід у таких випадках:
🔹коли кінцівка здавлена більше 15 хвилин;
🔹при появі набряку та зникненню рельєфу м’язів;
🔹якщо не прощупується пульс на кінцівках.
Затиснута кінцівка набрякає так сильно, що стає схожою на дерев’яну і за твердістю, і за звуком, який виникає при легкому постукуванні по ній. Ознаками синдрому здавлювання є також і поява рожевої або червоної сечі, різке погіршення стану потерпілого після звільнення від предметів, що здавлюють. Дуже часто тривале здавлювання супроводжується шоком.
✅Схема надання першої допомоги:
🔹обкласти кінцівки, що придавлені, пакетами з льодом, снігом або пляшками з холодною водою;
🔹дати знеболювальне (2-3 таблетки анальгіну);
🔹викликати швидку допомогу;
🔹накласти джгути на кінцівки, до їх вивільнення, вище місця здавлювання; 🔹відразу ж після вивільнення кінцівок туго забинтувати їх і зафіксувати шиною (з будь-якого підручного матеріалу);
🔹запропонувати постраждалому багато теплого пиття;
🔹повторно прикласти холод до пошкоджених кінцівок;
🔹до прибуття медиків продовжувати давати багато теплого пиття постраждалому.
❌Забороняється:
🔹вивільняти кінцівку, що здавлена, без попереднього накладання джгутів та прийому постраждалим великої кількості рідини;
🔹зігрівати здавлені кінцівки.