Дата публікації - 27.06.2022

Алгоритм дій при ядерному вибуху: 6 пунктів, які врятують вам життя

Скільки триває ядерний вибух і що буде після нього

Існує думка, що кожен, хто опиниться на відстані 800-1000 м від епіцентру вибуху, помре з імовірністю 90%. Більш втішаючі прогнози для тих, кого від яскравого “гриба” відокремлюють 3000-3500 м – шанс вижити в такому випадку дорівнює 50%. При цьому важливо пам’ятати, що радіація поширюється блискавично – після вибуху у вас буде близько 5 хвилин, щоб врятуватися (якщо ви перебуваєте на відстані десятків кілометрів від епіцентру).

Не дізнатися про те, що у вашому місті вибухнула ядерна бомба не можна – про це сповістять по радіо або в інтернеті, також ви почуєте протяжний гул сирен. Після цього важливо слухати рекомендації і строго їх виконувати, не піддаючись паніці, але діючи швидко.

Пам’ятайте: у вас є 10 хвилин, щоб знайти бомбосховище і врятуватися, а станції метро закриються через 5 хвилин після оголошення тривоги.

Чи можна сховатися від ударної хвилі і де краще це робити
Першим вашим кроком повинен стати пошук притулку – підвали багатоквартирних будинків, побудованих ще за часів СРСР, або станції (тунелі) метро – кращі варіанти.

Якщо раптом у вас не виходить знайти укриття під землею, піднімайтеся вище 10 поверху і знайдіть найбільш ізольоване приміщення без вікон, а отвори в двері заткніть ганчірками. Те ж саме стосується і людей, які на момент вибуху опинилися в квартирі, тоді ховатися потрібно у ванній, в туалеті або в коморі.

Перед тим, як вирушати в свій притулок, запасіться:
🔹бутильованою водою;
🔹ліхтарем і батарейками;
🔹радіо;
🔹сірниками;
🔹продуктами;
🔹аптечки.
Ідеально, якщо у вас буде зібраний тривожний чемоданчик з усім його вмістом.

Тримайтеся подалі від автомагістралей, урядових будівель, торгових центрів, залізничних вокзалів, аеропортів, електростанцій, морських портів і військових баз. Найімовірніше, удар буде завдано саме по цих локаціях.

Як діяти у разі ядерного вибуху на вулиці та в приміщенні
Якщо ядерна хвиля застала вас на відкритій місцевості, пам’ятайте – чим довше ви перебуваєте зовні, тим більшу дозу радіації отримуєте. Тим не менш, ВООЗ склав список рекомендацій, які можуть врятувати вам життя:

закрийте очі і ні в якому разі не дивіться на ядерний “гриб” – осліпнете;
ляжте на землю, підклавши руки під тулуб – в такому положенні залишайтеся, поки не пройдуть дві ударних хвилі;
закрийте обличчя і дихальні шляхи шарфом або хусткою.
Для тих, кому пощастило знайти укриття або опинитися в приміщенні під час ядерної атаки, існує інший алгоритм дій:
🔹вимкніть вентиляцію і щільно закрийте всі двері;
🔹прикривайте рот і ніс маскою або респіратором, поки не розсіється радіоактивна хмара;
🔹після того, як пил зникне, відкрийте вікна – забезпечте циркуляцію повітря;
🔹слухайте радіо і не виходьте на вулицю до тих пір, поки влада не подасть сигнал;
🔹харчуйтеся тільки продуктами з герметично закритої тари і пийте бутильовану воду;
ретельно обробляйте і промивайте рани, якщо вони у вас є.
У разі, якщо вам потрібно терміново вийти на вулицю, закривайте всі частини тіла від радіоактивного пилу, ні в якому разі не лягайте на землю і не потрапляйте під дощ – кожна крапля смертельно небезпечна.

По новинах або радіо керівництво міста скаже вам, куди вирушати за допомогою. Після прибуття в спеціалізовані пункти, зніміть весь одяг, прийміть ванну і випийте препарати, які вам дадуть медики.